Strona Główna / Porady / Jak schudnąć do lata?

Jak schudnąć do lata?

Dopiero co przywitaliśmy kalendarzową wiosnę, a już za chwilę w progu stanie lato! Czas pędzi nieubłaganie, a wygląd naszych sylwetek nadal pozostawia wiele do życzenia. Zimowe naleciałości dają się we znaki. Jedna fałdka tu, druga fałdka tam… A do tego wszystkiego ten okropny cellulit! I jak tu się pokazać na plaży? Spokojnie, nie panikuj. W dwa miesiące można poprawić to i owo – schudnąć i wyrzeźbić ciało. Przeczytaj ten tekst do końca i dowiedz się jak to zrobić!

Jak schudnąć?

Muszę Cię rozczarować, dieta cud nie istnieje. Kapuściana, niskowęglowodanowa, warzywna, owocowa – to wszystko mit! Skuteczne odchudzanie sprowadza się do trwałej zmiany nawyków żywieniowych! Nie ma innej drogi! Oczywiście nie twierdzę, że którakolwiek z wyżej wymienionych Cię nie odchudzi. Owszem zrobi to, ale kosztem Twojego zdrowia i samooceny! Tuż po jej zakończeniu efekt jojo zapuka do twych drzwi. Możesz się nawet zabarykadować, a on i tak wejdzie. Twój organizm będzie tak wyniszczony i wygłodniały, że po prostu rzucisz się na jedzenie! W konsekwencji czego przytyjesz więcej niż schudłaś. Gwarantuje Ci, że będziesz czuć się fatalnie. Naprawdę tego chcesz?

Aby schudnąć musisz po prostu jeść mniej niż potrzebuje Twój organizm! Proste? Czy może jednak nie do końca? Jeżeli w dalszym ciągu nie wiesz ile powinnaś jeść, skorzystaj z poniższego wzoru i oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne.

Dla kobiet: w wieku 18-30 lat (14,818 x masa ciała) + 486,6

30-60 lat (8,126 x masa ciała) + 845,6

Dla mężczyzn: w wieku 18-30 (15,057 x masa ciała) + 692,2

30-60 (11,472 x masa ciała) + 873,1

Następnie, musisz określ swoją aktywność fizyczną

 • 1,2 – 1,3 –> dla pacjenta chorego leżącego w łóżku
 • 1,4–> dla niskiej aktywności fizycznej
 • 1,6 –>dla umiarkowanej aktywności fizycznej
 • 1,75–> aktywny tryb życia
 • 2–> bardzo aktywny tryb życia
 • 2,2-2,4–> wyczynowe uprawianie sportu

Teraz pomnóż pierwszy wynik przez drugi. Od otrzymanej wartości odejmij maksymalnie 500 kalorii dziennie i gotowe! Teraz już wiesz ile powinnaś jeść, aby chudnąć!

Kolejna kwestia – posiłki. Staraj się jeść regularnie, dania przyrządzaj na bazie pełnowartościowych produktów:

 • warzyw i owoców
 • chudego mięsa
 • ryb
 • oliwy z oliwek
 • nasion i orzechów
 • roślin strączkowych

Pamiętaj również o chudym nabiale oraz tzw. dobrych węglowodanach, czyli: pełnoziarnistym pieczywie, kaszach, ziemniakach czy ryżu.

Zdrowe posiłki

Wcale nie musisz przeprowadzać jakiejś wielkiej rewolucji, jeść jagód goji czy acai. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych trików. Słodkie płatki śniadaniowe zamienić na owsiankę, pszenną bułę na pełnoziarnistą, tłuste mleko na chude, słodycze na owoce itd., itd. Każdy z nas wie, co ma robić. Niestety, takie zmiany nigdy nie przychodzą łatwo. Aczkolwiek warto podjąć wyzywanie. Nie tylko po to, aby osiągnąć szczupłą sylwetkę… Przede wszystkim po to, by poprawić kondycję naszego zdrowia!

Zacznij się ruszać

Pogoda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Wyłącz telewizor i idź na rower! Spalisz kalorie, wyrzeźbisz sylwetkę, a przy okazji dotlenisz organizm. Jestem przekonana, że nie będziesz mieć problemów z zasypianiem! A’propos!

Sen

Staraj się spać minimum 6 godzin dziennie. Człowiek niewyspany to człowiek zły i głodny! Bezsenność wzmaga apetyt! Zwłaszcza na słodycze!

Pij dużo wody!

Wody, a nie soków owocowych! Owszem, soki są zdrowe, ale zawierają kalorie…W jednej szklance znajduje się 100 kalorii! Jesteś w stanie poprzestać na jednej?

Kontroluj postępy! 

Kup wagę i centymetr krawiecki i kontroluj postępy w odchudzaniu. Najlepiej raz w tygodniu. Spadające obwody oraz kilogramy dadzą Ci motywację do działania!

Nie poddawaj się 

15 lipca – dzień Twojego wyjazdu na urlop. Schudłaś 8 kilogramów zamiast 10. Czy to jest powód do niezadowolenia? Oczywiście, że nie! Możesz być z siebie dumna! Pamiętaj, że organizm to nie maszyna. Teoretycznie powinno się chudnąć od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Praktycznie..? Nie zawsze tak jest.

Zobacz także

jak szybko schudnąć?

Jak szybko schudnąć?

Dziś niejeden człowiek ubolewa nad swoim wyglądem. Nie podoba mu się jego waga i wygląd. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *